Niezgodne z prawem UE ulgi podatkowe dla szkół

Ulgi podatkowe, z których korzystają szkoły uprawniające je do 0 stawki VAT przy dostawie sprzętu komputerowego są niezgodne z unijnym prawem. Zatem oznacza to, że część szkół korzysta z sposób błędny z 0 stawki VAT. Co to oznacza dla szkół i skąd taka sytuacja wynika?

Co podlega 0 stawce VAT?

Preferencyjną stawkę VAT możemy stosować po spełnieniu określonych warunków do dostaw :

  • jednostek centralnych,
  • serwerów,
  • monitorów,
  • zestawów komputerów stacjonarnych,
  • drukarek,
  • skanerów,
  • urządzeń do pisma Braille’a,
  • urządzeń do transmisji danych cyfrowych (koncentratory i switche, rutery, modemy)

W tej liście nie znalazły się coraz popularniejsze laptopy, na które decydują się szkoły. To powoduje, że wiele szkół występuje z apelami o zmianę przepisów. Ministerstwo Finansów rozumie potrzeby wprowadzenia dodatkowych zmian, jednak jak się okazuje, mogłyby one okazać się niezgodne z przepisami UE.

Zmiany oznaczają kłopoty

Specjaliści twierdzą, że obecne przepisy nie są do końca zgodne z dyrektywą unijną na tematu podatku VAT, zatem nie dziwi niezdecydowanie MF o rozszerzeniu przepisów. Istnieje możliwość wezwania Polski przez Unię i nakazanie zmian obowiązujących przepisów pod groźbą zaskarżenia ich do Trybunału Sprawiedliwości. Takie rozwiązanie na pewno przysporzyłoby nam więcej kłopotów. Zmiana obecnych ustaleń, dostosowanie do dyrektyw UE oznaczałoby nałożenie VAT na dostawy sprzętu stacjonarnego takiego jak komputery, skanery czy drukarki. W praktyce szkoły zanotowałyby wzrosty kosztów o 23 % i brak możliwości odliczenia podatku. Powstaje pytanie, czy lepiej zostawić przepisy w obecnym stanie, czy rozszerzać je po to by zostały zmienione i dostosowane do norm unijnych?

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne rozliczanie nie dla związków partnerskich

Polska to kraj, gdzie związki partnerskie nie posiadają prawnych regulacji. Od 2004 r. rozpoczęły się próby wprowadzenia regulacji prawnych związków...

Zamknij