Strój firmowy obniża podatek

Strój biznesowy, firmowy to pomysł nie tylko na budowanie marki i wizerunku firmy ale przede wszystkim na darmowe wykorzystanie powierzchni ubrań do reklamy. Zakup garnituru, żakietu, garsonki nie podlega odliczeniu od podatku i zaliczeniu do kosztów podatkowych. Jeśli jednak strój biznesowy będzie pełnił rolę reklamy można to zaliczyć do kosztów podatkowych. Ważne by pojawiło się na nim np. logo, logotyp, znak firmowy.

Elegancja nie jest wytłumaczeniem dla fiskusa

W negocjacjach z kontrahentami czy spotkaniach biznesowych ważny jest odpowiedni wygląd. To dlatego strój korporacyjny jest przez wielu traktowany jako przykra formalność, którą trzeba jakoś znieść. Dla fiskusa elegancki strój przeznaczony do pracy nie służy wyłącznie celom firmowym. Według Urzędu Skarbowego takie ubranie równie dobrze może być wykorzystywany do celów prywatnych, nie związanych z firmą w ogóle. Argument wykorzystywania eleganckiej garderoby do negocjacji i zawierania umów a związkiem z uzyskiwaniem przychodów też nie jest dla fiskusa oczywisty. Dopóki strój jest uniwersalny nie można zaliczyć go do kosztów podatkowych.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń. A tam możemy znaleźć m.in. wydatki poniesione w poczet reprezentacji. Interpretacja tego pojęcia jest jednak dowolna.

Jakie wnioski z tego możemy wysnuć?

Jeśli strój biznesowy został zakupiony by m.in. budować pozytywny wizerunek firmy, gdy będzie wykorzystywany tylko w związku z prowadzoną działalnością to przedsiębiorca nie będzie miał możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów podatkowych. Jeśli jednak stój będzie wykorzystywany do celów reklamowych możemy uzyskać nawet do 800zł odliczeń.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wydatki na reklamę podlegają opodatkowaniu

Reklama dźwignią handlu. Wydatki, które zostały poniesione na reklamę to koszt uzyskania przychodu, zatem powinny być rozliczone w ramach PIT....

Zamknij