Sprzedaż spadku podlega opodatkowaniu.

Jeśli jesteś spadkobiercą, który otrzymał w spadku nieruchomość, którą planuje sprzedać w ciągu 5 lat od daty jej otrzymania, musisz się liczyć z tym, że będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku.Niestety jak się okazuje, sprzedaż spadku w postaci mieszkania, domku to odpłatne zbycie nieruchomości czyli uzyskanie przychodu z tego tytułu. A to już podlega opodatkowaniu według ustawy o PIT, art. 10 ust.1 pkt 8.

W sytuacje gdy spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich w chwili otwarcia spadku nabywa ułamkowy udział spadkowy. W wyniku działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Udział spadkowy to moment nabycia spadku, reszta to zakres momentu działu spadku. Po dziale spadku możemy decydować o zbyciu nieruchomości, wcześniej jest to działanie nielegalne.

Sąd stwierdził, że w momencie nabycia spadku, dopiero po dziale spadku można samodzielnie decydować o zbyciu nieruchomości. Sprzedaż części nieruchomości, którą nabyliśmy stosunkowo wcześniej i upłynął od niej termin 5 lat nie podlega opodatkowaniu. Natomiast jeśli sprzedaliśmy nieruchomość przed terminem 5 lat od jej uzyskania to przychód z owej sprzedaży będzie się liczyć do opodatkowania.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Letnią rehabilitacje dziecka rodzice odliczą w PIT

Turnus rehabilitacyjny, odpłatny pobyt w sanatorium w celach leczniczych, wszystkie te wydatki możemy odliczyć w zeznaniu PIT. Zgodnie z art....

Zamknij