Wspólne rozliczenie PIT a dochód z giełdy

Dochody kapitałowe podlegają oddzielnemu rozliczeniu. Oprócz tego należy złożyć odpowiednią deklaracje podatkową w tym wypadku PIT 38. Uzyskanie dochodów wynikających z np. kupowaniu akcji i grze na giełdzie, nie wyklucza jednak możliwości wspólnego rozliczenia małżonków. Dochodów pochodzących z tego źródła nie odliczymy wspólnie, ale nie przeszkadza to stosować wcześniej zasady wspólnego rozliczania.

Dla kogo wspólne rozliczania?

Wspólne rozliczanie jest korzystne dla wszystkich, którzy pozostają w związkach małżeńskich, gdzie jedna osoba ma dochody powyżej 85 528 zł a druga znacznie niższe lub jest niepracująca. Wartość podatku ustala się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów. Jest to korzystna opcja.

PIT 38 za giełdę

Dodatkowe dochody kapitałowe takie jak giełda powinny być umieszczone w oddzielnym formularzu PIT 38. Dochody kapitałowe takie właśnie jak giełda nie łączy się z innymi dochodami wykazywanymi w rocznym zeznaniu podatkowym. Roczne zeznanie podatkowe dotyczy bowiem pracy na etacie, działalności gospodarczej, emerytury czy renty, nie zaś dochodów związanych z giełdą. Warto o tym pamiętać składając roczne zeznanie podatkowe, wtedy wymagane są dwa formularze PIT, nie zaś jeden.

Giełda nie wyklucza wspólnego rozliczania

Jeśli jedno z małżonków uzyskuje dochody kapitałowe nie oznacza to, że wspólne rozliczanie się jest zabronione. Obrót papierami wartościowymi, akcjami nie jest przeszkodzą. Zatem jedyne o czym powinniśmy pamiętać to fakt złożenia dwóch formularzy podatkowych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Watch movie online All Is Lost (2013)

Quality : HDTitle: All Is LostDirector : J.C. Chandor.Release : 2013-10-18Language : EnglishRuntime : 106 minGenre: Action, Adventure, Drama.Synopsis :...

Zamknij