Brak ulgi na dzieci dla rolników i ryczałtowców

Jeśli jesteś podatnikiem rozliczającym się z fiskusem za pomocą podatku liniowego czy ryczałtu ewidencjonowanego nie skorzystasz z ulgi na dzieci.  Taka sama sytuacja dotyczy rolników. Taką decyzję podjęła sejmowa podkomisja, odrzucając poprawki zasugerowane przez opozycje do ustawy o PIT. Co to oznacza i jakie konsekwencje poniosą Ci, którzy rozliczają się z fiskusem w któryś z podanych sposobów?

Uwagi PiS odrzucone

PiS zgłosił swoje poprawki do nowelizacji o ustawie PIT licząc na to, że zostaną przyjęte i rozpatrzone pozytywnie. Posłowie PiS chcieli pozostawić zasady bez zmian zarówno dotyczące ulgi na dzieci, jak i zasad dotyczących odliczania 50 % dla twórców. Postulował także za utrzymaniem ulgi internetowej. Zgłoszono też swoje uwagi dotyczące kryterium dochodowego w uldze prorodzinnej dla rodziców jedynaków. PiS domagał się likwidacji kryterium dochodowego w tej sprawie. Podobnie stało się z poprawką dotyczącą ulgi na dzieci dla wszystkich rolników, rozliczających się ryczałtem, została odrzucona.

Co przyjęto?

Zamiast poprawek PiS, czyli w dużej mierze propozycji zostania przy obecnych zasadach, zostały przyjęte propozycje PO. Poprawki PO zakładają mi.in:

  • wprowadzenie progu dochodów w wysokości 56 tys. zł dla rodziców mających jedno dziecko,
  • zasada ta ma obowiązywać mimo faktu zawarcia związku małżeńskiego w trakcie roku podatkowego
  • rodzice pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą korzystać z limitu wyższego tj. 112 tys. zł

Prace nad nowelizacją ustawy o PIT trwają. Posłowie chcą jeszcze przedyskutować wszystkie poprawki i zmiany. Prawdopodobnie posłowie wrócą do prac na następnym posiedzeniu Sejmu. Później projekt trafi dopiero do drugiego czytania.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ulga abolicyjna a niekorzystne metody rozliczeń

Ulga abolicyjna została wprowadzona by zapobiec podwójnemu opodatkowaniu osób fizycznych. Miała pomóc a jednak dla wielu jest problemem. Jak prawidłowo...

Zamknij