Akcje pracownicze podlegają rozliczeniu PIT

Coraz bardziej popularnym trendem wśród rozmaitych firm jest sprzedaż akcji pracownikom. Zwykle te działania dzieją się w ramach programu lojalnościowego. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że sprzedaż takich akcji stanowi przychód z kapitałów pieniężnych a zatem podlega rozliczeniu podatkowemu.

Czy programy lojalnościowe firm zostaną zmienione? Kogo może dotyczyć konieczność rozliczenia się z fiskusem w momencie sprzedaży akcji? Watch Passengers (2016)

Zwykle spółki, które są oddziałami jakiś międzynarodowych grup korzystają z linii polityki lojalnościowej opracowanej przez główną siedzibę firmy. Dla wzmocnienia lojalności kluczowych pracowników – kontrahentów otrzymują niezbywalne prawo do nabycia określonej liczby bezpłatnych akcji.  Zwykle otrzymują je pracownicy firm córek.Prawo nabycia akcji jest wdrażane po 3 latach, chyba, że wcześniej osoba zrezygnuje z pracy lub zostanie zwolniona z firmy.

W momencie otrzymania akcji pracownik może z nimi zrobić co chce. Może je sprzedać a może je zostawić.

Problem interpretacji podatkowej

Pojawił się jednak problem. Czy firma przekazująca akcje swojemu pracownikowi powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? Jak zakwalifikować ewentualny zysk ze sprzedaży akcji, które mogą zostać sprzedane przez pracownika?

Ministerstwo Finansów uznało, że jest to przychód wynikający ze stosunku pracy. Nie możemy zysku ze sprzedaży zinterpretować jako przychodu z kapitałów pieniężnych. Firma, która postanawia w ramach programu lojalnościowego przekazać część akcji pracownikom, jest zmuszona pobrać zaliczkę na podatek. W danym przypadku to pracodawca ponosi wydatek za pracownika.

Jednak Sąd uznał tę interpretację za nieprawidłową. Każdy pracownik, który otrzymał akcje, ma prawo nimi dysponować jak mu się podoba. Oznacza to, że ich sprzedaż daje przychód z kapitału pieniężnego nie zaś z pracy. Sąd poparł to stanowisko odpowiednim przepisem z ustawy o podatku dochodowym (art. 17 ust.1 pkt. 6).

Artykuł mówi o tym, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie wypłacone, przychody z odpłatnego zbycia:

  • udziału w spółkach z osobowością prawną,
  • papierów wartościowych spółek,
  • realizacji praw wynikających z papierów wartościowych.

Dla Sądu oznacza to, że dana spółka nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek. Jest to zatem stanowisko zupełnie przeciwne do opinii Ministerstwa Finansów. Póki co, wyrok nie jest prawomocny a MF ma czas by się do niego ustosunkować.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Opodatkowanie pracy sezonowej

Praca sezonowa największą popularnością cieszy się oczywiście w okresie wakacji. To wtedy wiele osób, które uczą się lub też studiują,...

Zamknij