Jak rozliczyć dochód z prowadzenia przynoszącego zyski bloga?

W sieci zarabiać można na wiele różnych sposobów. Do niedawna blogowanie, prowadzenie bloga skupiało się jedynie na czysto bezinteresownym przekazywaniem treści, własnych przemyśleń innym użytkownikom Internetu. Obecnie blogerzy coraz częściej zarabiają na swojej pracy niemałe pieniądze.

Na blogu zarabiać można w różny sposób. Najczęściej odbywa się to na reklamach. Tu w grę wchodzi często współpraca z firmami takimi jak Google, itd. Osoby prowadzące bardziej poczytne blogi mogą pozyskiwać reklamodawców, którzy w zamian za wspominanie o ich produktach, usługach mogą płacić. Często też blogerzy korzystają z programów partnerskich, a także kampanii reklamowych, konkursów, itd. Możliwości jest naprawdę wiele.

Rozliczyć się z prowadzenia przynoszącego zyski bloga nie jest tak łatwo. Jeżeli prowadzisz bloga hobbystycznie, nie zawodowo, na jego łamach nie ma żadnych oznak, iż zarabiasz na nim, nie masz się czym przejmować, nie musisz odprowadzać za niego podatku. Inaczej sprawa się ma, kiedy prowadzisz firmę i zakładasz bloga w celu promowania produktu, pozycjonowania stron, promowania technologii, itd. Wówczas jest to uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Jak podano w ustawie o PIT, prowadzenie działalności gospodarczej jest działalnością zarobkową. Każda firma, która prowadzi własnego bloga powinna zapłacić podatek od dochodu, jaki dzięki niemu uzyskała.

Warto także wspomnieć o tym, że osoba prowadząca bloga, która prezentuje swoje najnowsze przepisy kulinarne lub też własne stylizacje modowe, itd. może uciec od konieczności rozliczania się z fiskusem. Narzędziem, które jest w tym pomocne to umowa barterowa. W ramach takowej umowy, na przykład użytkownik, który prowadzi bloga o modzie, dostaje od danej firmy upominki w postaci ubrań czy gadżetów, następnie używa ich w swoich późniejszych stylizacjach. To jest swego rodzaju darmową reklamą. W rozumieniu ustawy o PIT jest to nieodpłatne świadczenie, a zatem nie można go opodatkować. Dzięki temu wiele przedsiębiorstw promuje swe produkty z pomocą blogerów, oferując im swoje produkty, nie płacąc przy tym podatku.

Źródło: www.program-pit.net

Przeczytaj poprzedni wpis:
Watch Get Out (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

WATCH NOWQuality : HDTitle : Get OutDirector : Jordan Peele.Writer : Release : 2017-02-24Language : English.Runtime : 103 min.Genre :...

Zamknij