Jak rozliczyć dochody z pracy sezonowej

Jak co roku wielu Polaków podejmuje się różnego rodzaju prac sezonowych. Odbywa się to zarówno w kraju, jak i za granicą. Firmy prowadzące sady, zajmujące się rolnictwem, hodowlą zwierząt, itd., często zatrudniają pracowników do prac sezonowych. Jeżeli i ty korzystałeś z tego typu rozwiązania, wiedz, że w tym artykule uzyskasz istotne informacje potrzebne do rozliczenia tych dochodów.

Prac sezonowych, nie ma co tu dużo ukrywać, podejmują się najczęściej studenci i uczniowie. Chcą w ten sposób dorobić do swojego kieszonkowego. Należy również wskazać, iż pomimo tego, że w niektórych przypadkach są oni niepełnoletni, to jednak mają oni ten sam obowiązek podatkowy, jak i osoby, które przez cały rok są aktywne zawodowo.

W przypadku pracy sezonowej osoba w ten sposób pracująca powinna wypełnić PIT-11. To właśnie ten dokument powinniśmy otrzymać od pracodawcy do końca lutego następnego roku, lub też w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przez pracownika.

W obecnym czasie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Jeżeli weźmiemy ją pod uwagę, to podatek od pracy sezonowej nie powinien być wysoki, jeżeli w ogóle powstanie. Tutaj musimy także wspomnieć o tym, że osoby, które pracują jedynie sezonowo również mają takie samo prawo do korzystania z ulg (ulgi na Internet czy ulgi prorodzinnej).

Jeżeli miesięczne dochody osoby, która pracuje na umowę o dzieło lub też zlecenie, nie są wyższe niż 200 zł, to nie muszą się z tego tytułu rozliczać. To pracodawca od tych kwot pobiera już 18% podatek ryczałtowy, a dochody nie muszą być przez nas łączone z innymi.

Jeżeli wybierasz się na pracę sezonową za granicę wiedz, że w naszym kraju obowiązuje nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli masz stały meldunek w Polsce, dochody musisz opodatkować bez względu na to, skąd zostały zaczerpnięte. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nasz kraj ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli tak, to należy rozliczać się na zasadach tam ukazanych.
Źródła:  www.program-pit.net

Przeczytaj poprzedni wpis:
Watch The Lego Batman Movie (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

WATCH NOWQuality : HDTitle : The Lego Batman MovieDirector : Chris McKay.Writer : Chris McKenna,Erik Sommers,Seth Grahame-Smith. Release : 2017-02-08Language...

Zamknij