Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna jest coraz bardziej korzystna w oczach wielu Polaków. Niestety w 2013 roku pożegnamy się z często wykorzystywaną ulgą na Internet, co z pewnością spowoduje, iż wielu Polaków zechce sięgnąć po inne ulgi, w tym ulgę rehabilitacyjną. Jest ona o tyle ciekawym rozwiązaniem w kwestii podatkowej, że nie tyczy się jedynie samych osób niepełnosprawnych, ale również tych, którzy sprawują nad nimi opiekę.

Do odliczeń w związku z ulgą rehabilitacyjną mają prawo nie tylko ci, którzy są niepełnosprawnymi osobami, mają orzeczoną pierwszą lub drugą grupę inwalidzką, ale także podatnicy, którzy posiadają na swym utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Mowa tutaj przede wszystkim o dzieciach, współmałżonkach, teściowych, czy rodzicach. Jest w tym przypadku jeden warunek, a mianowicie roczne dochody osoby niepełnosprawnej, która jest na utrzymaniu podatnika, nie mogą przekraczać kwoty 9120 zł.

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość rozliczania z fiskusem wydatków limitowanych, wśród których znaleźć możemy chociażby opiekę psa asystującego, na którego limit odliczenia wynosi 2280 zł w skali roku. W przypadku ulgi rehabilitacyjnej mają miejsce także wydatki nielimitowane. Należy podkreślić, iż te podlegają odliczeniu w całości. Wśród wydatków nielimitowanych można chociażby przedstawić możliwość remontu mieszkania dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, czy także odpłatną rehabilitację.

Jeśli chodzi o wydatki limitowane, bardzo korzystnym dla wielu podatników jest możliwość wykorzystywania samochodu osobowego, który jest własnością lub współwłasnością osoby niepełnosprawnej, bądź też podatnika, który takową osobą się opiekuje. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że auto wykorzystywane może być na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze, przewozy do szpitala, lekarza, itd. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż w tym przypadku nie możemy odliczyć ubezpieczenia samochodu, czy też naprawy auta.

W przypadku ulgi rehabilitacyjnej warto wymienić liczne wydatki nielimitowane, które można uwzględnić w swoim rozliczeniu rocznym. We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o adaptacji wyposażenia mieszkań. Warto dodać, że tak przystosować możemy także pojazdy mechaniczne. Oczywiście w ramach ulgi możemy także przedstawić dokumenty zakupu sprzętu do rehabilitacji, książek, materiałów szkoleniowych. Miłym także dla wielu osób, które nie mają pełnej sprawności fizycznej, jest możliwość odliczenia odpłatnego pobytu na turnusach rehabilitacyjnych, leczeniu, koloniach i obozach dla młodzieży niepełnosprawnej. Odliczyć także można opiekę pielęgniarską w domu, opiekę tłumacza języka migowego, odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego.

Ulga wykazuje także możliwość skorzystania z wydatków limitowanych, z których skorzystać możemy na ogół do kwoty 2280 zł. Mowa tutaj przede wszystkim o opiece przewodników, zarówno ludzkich, jak i też zwierzęcych, używanie samochodu, a także odliczenie leków.

Źródło:http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/651858,z_ulgi_rehabilitacyjnej_korzysta_az_milion_podatnikow.html

Przeczytaj poprzedni wpis:
Watch Logan (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

Wielu z nas otrzymuje darowizny i spadki. Warto poznać w jaki sposób wpływają one na naszą sytuację podatkową. W niniejszym...

Zamknij