Projekt zmian podatkowych uderza w firmy

Fiskus zdaje się nie zauważać trudnej sytuacji mniejszych i średnich przedsiębiorstw na rynku. Projekt zmian podatkowych zakłada nowelizację ustaw o PIT i CIT. Głównym celem tych zabiegów jest uszczelnienie systemu podatkowego.  Niestety w dobie kryzysu i spowolnienia gospodarczego, zmiany podatkowe jakie proponuje MF zamiast pomóc, dodatkowo przysporzą problemów prowadzącym firmy.

Do tej pory decyzje rządu ograniczały się do :

  • podnoszenia VAT-u,
  • ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u od podatku od aut i paliwa do nich,
  • planowania kolejnych zmian, niekorzystnych dla przedsiębiorców w systemie podatkowym.

Wszystkie te zmiany nie wpływają korzystnie na sytuacje małych i większych firm.
Specjaliści twierdzą, że zmiany nie tylko pogorszą sytuację firm ale znacząco wpłyną na wzrost obciążeń fiskalnych i administracyjnych, co zaowocuje spadkiem efektywności, w niektórych przypadkach stanie się przyczyną zawieszenie działalności czy nawet upadku firmy.
Jak się kształtuje sytuacja w U.E?
Patrząc na to co się dzieje w Unii Europejskiej, Polska podobnie jak reszta krajów Wspólnoty podąża za europejskim trendem uszczelniania systemu podatkowego. Jednak w przeciwieństwie do Europy nasze działania są skierowane jednowymiarowo. W Europie z równoczesnym uszczelnianiem systemu podatkowego działa wiele projektów sprzyjającym firmom, które motywują je do działania i rozwoju. Efektem jest pobudzenie gospodarcze, mimo podjętych zmian podatkowych.
Powody zmian
MF tłumaczy, że powodem zmian podatkowych jest zapewnienie sprawiedliwości podatkowej. Ponadto Ministerstwo chce wyeliminować przejawy agresywnej optymalizacji podatkowej, a wraz z tym wykorzystywaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Źródło: za Gazetą Prawną

Największe zmiany szykują się dla akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych (SKA)

MF chce likwidacji przychodu podatkowego dopiero w momencie wypłaty dywidendy a nie jak dotychczas w chwili uzyskania przychodu przez spółkę. To oznacza realne zrównanie statusu spółek komandytowych i kapitałowych. W rzeczywistości akcjonariusze spółek komandytowych będą zmuszeni zrezygnować z odroczenia opodatkowania dochodu do czasu otrzymania dywidendy. Dodatkowo występuje możliwość ich podwójnego obciążenia podatkowego.

Odroczenie opodatkowania dochodu jest korzystne dla firmy bo pozwala uzyskać dochody operacyjne w całości dla rozwoju firmy. Wspomaga także jej płynność finansową.

Co jeszcze zakładają zmiany podatkowe?

  • rozszerzenie katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe w zakresie odsetek od udziału kapitałowego,
  • ograniczenie możliwości uzyskania pożyczek partycypalnych.

To tylko niektóre z pewnych zmian, jakich możemy się spodziewać w podatkach. Niestety mimo obietnic premiera, podatki zostaną zmienione. Dla przedsiębiorców jest to zatem wyraźny sygnał by nie wierzyć słowom premiera.

Watch Cyberbully (2015) Full Movie Online Streaming Online and Download

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polityka prywatności

Właściciel strony www.programpit.net zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. Każdego użytkownika strony www.programpit.net obowiązuje aktualna Polityka Prywatności...

Zamknij