Nowości w sprawie ulgi prorodzinnej

Okazuje się, że ulga prorodzinna, tak popularna w rocznych zeznaniach podatkowych może być uwzględniana nie tylko wtedy. Ministerstwo Finansów podało informacje, która mówi o tym, że ulga może być uwzględniana co miesiąc, przy potrącaniu składek na PIT przez płatnika. Projekt rządowej nowelizacji ustawy o PIT przewiduje zmiany również w tym aspekcie.

Jedna z poprawek, zaproponowana w ramach projektu nowelizacji zakłada uwzględnienie ulgi w bieżących rozliczeniach. Według MF ta poprawka jest zbędna. Posłowie najwyraźniej nie zapoznali się z przepisem w Ordynacji Podatkowej, który zakłada dokładnie taki sam wariant.

Jak mówi wiceminister finansów J. Dominik:

Cel ten można osiągnąć, składając oświadczenie, że przewidywane ulgi będą na tyle istotne, że można ograniczyć pobór zaliczek na podatek dochodowy, więc w chwili obecnej jest tylko kwestia, czy podatnik chce z tego skorzystać”

Eksperci podatkowi przekonują, że ten wariant jest wątpliwy do uzyskania. Według art. 22 par. 2 Ordynacji podatkowej istnieje możliwość zwolnienia podatnika z obowiązku potrącenia od wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pobranie zaliczki zagraża ważnym interesom podatnika. Ten tryb mógłby być stosowany w przypadku ulgi prorodzinnej, choć jak mówią specjaliści, nie jest do końca do tego celu stworzony.

Aby uzyskać zwolnienie z zaliczek na rzecz podatku należałoby:

  • złożyć odpowiedni wniosek,
  • zaznaczyć okoliczności uzasadniające przyznanie zwolnienia,
  • skierować wniosek do odpowiedniego organu podatkowego.

Kto decyduje o zwolnieniu?

To odpowiedni organ podatkowy decyduje o możliwości ewentualnego zwolnienia danego podatnika z obowiązku uiszczania składek comiesięcznych. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że decyzje są pozytywnie rozpatrzone. Na wniosek podatnika urząd musi przeprowadzić stosowane postępowanie podatkowe. W trakcie jego wnioskodawca musiałby:

  • ujawnić wszystkie źródła przychodu,
  • wykazać przewidywane dochody za cały rok.

Niestety jak mówią specjaliści od prawa podatkowego, mimo przesłanek upoważniających do zwolnień Urząd Skarbowy może nie uwzględnić wniosku. W przypadku pozytywnej odpowiedzi organ skarbowy musi dokładnie określić czas w jakim płatnik zostaje zwolniony z obowiązku wpłaty zaliczek. Dodatkowo podatnik dowiaduje się jaka kwota jest objęta zwolnieniem. Po upływie danego czasu procedura postępowania podatkowego jest ponownie wszęta by sprawdzić obecny stan finansowy podatnika. Ze względu na czasochłonność procedury i niegwarantowany efekt mało kto decyduje się na takie rozwiązanie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fiskus i służba celna badają legalność oprogramowania

Każdy kto prowadzi firmę, wie jak łakomym kąskiem dla służby celnej i podatkowej może być nielegalne oprogramowanie. Podczas kontroli prawidłowości...

Zamknij