Brak ulg dla firm z SSE

Jak pokazują dane w 2011 r. tylko 625 podatników PIT i CIT skorzystało ze zwolnienia dochodu w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) – taką informacje podało Ministerstwo Finansów.

Jednak jak przekonują eksperci liczba osób zwolnionych z dochodu w SSE jest dwukrotnie większa, bowiem do końca roku inwestorzy strefowi otrzymali 1466 zezwoleń. Z czego wynika taka różnica w danych? Kto na tym traci a kto zyskuje?

Różnica między szacunkami Ministerstwa a inwestorów mogła wynikać z tego, że :

  • część przedsiębiorców nie zakończyła swoich inwestycji,
  • nie wszystkie zlecenia mogą obejmować okres roczny,
  • niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć więcej niż jedno zgłoszenie,
  • nie wypełnione zobowiązania nie dają możliwości korzystania z ulg.

SSE powstałą w celu zdynamizowania rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie umożliwieniem rozwoju dla małych i średnich firm. Strefy działają w Polsce od 1994 r, z powodzeniem rozrastając się. Przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes w sprzyjających warunkach, korzystając z ulg podatkowych. Często to właśnie możliwość skorzystania z ulg jest powodem, dla którego większość decyduje się na działalność w strefie i stworzenie a także utrzymanie nowych miejsc pracy. Jest to korzystne zarówno dla właścicieli jak i pracowników.

Jak się okazuje szacunki mogą się nie zgadzać. Mimo wszystko, jest to pozytywna informacja, oznacza bowiem, że coraz więcej przedsiębiorstw chce się rozwijać i korzystać z przywilejów. Ulgi podatkowe są więc efektywnym sposobem mobilizacji dla firm i innych przedsiębiorstw.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Potwierdzenie uzyskanych przychodów teraz po stronie podatnika

Fiskus nie wierzy podatnikowi. Tak prostą opinię można wysnuć po ostatnich zapowiedziach skarbówki. Teraz przedsiębiorca nie tylko powinien uprawdopodobnić swoje...

Zamknij