Kasy fiskalne w handlu internetowym?

Jeszcze niedawno mogliśmy usłyszeć o wprowadzeniu powszechnego obowiązku posiadania kas fiskalnych. Uregulowanie tego przepisu to zadanie jakie czeka Ministerstwo Finansów. Planowane zmiany mają być wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. MF chce zmienić wartość limitów, po przekroczeniu których przedsiębiorca będzie zmuszony do posiadania kasy fiskalnej.

Urządzenia rejestrujące, bo tak określane są kasy fiskalne miałyby uporządkować pracę firm, choć jak twierdzą sami przedsiębiorcy nie jest to właściwy czas na wprowadzanie obowiązku kas fiskalnych. Spowolnienie gospodarcze wymusza na wielu firmach zawieszenie działalności, zwolnienia a nawet zamknięcie. Potrzebne są zatem rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcom na oszczędności, choćby w strefie administracji firmą. Jak twierdzą specjaliści, spowolnienie gospodarcze będzie w coraz większym stopniu odczuwalne dla polskich przedsiębiorców. W tej sytuacji wiele firm poszukuje skutecznych oszczędności.

A co z e-biznesem? Jak w tej sytuacji radzi sobie wirtualny handel? Jak przedsiębiorcy działający w sieci odnoszą się do obowiązujących i przyszłych przepisów? Dla przedsiębiorców internetowy przepisy, które wprowadza MF są nierealne do spełnienia. Największym kłopotem zdaje się być przepis o obowiązkach ewidencyjnych. E-biznes szuka oszczędności, redukuje zatrudnienie i wydatki inwestycyjne.

Jak interpretować obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez e-przedsiębiorstwa?

Eksperci różnie interpretują przepis. Z jednej strony obowiązek fiskalizacji sprzedaży wysyłkowej oraz takiej, za którą zapłata odbywa się za pośrednictwem banku i poczty nie dotyczy, tych którzy nigdy nie zarejestrowali tego rodzaju sprzedaży. Jednak jeśli w wyniku niepewności przepisów, niewiedzy, braku orientacji, ktoś raz zarejestrował na kasie fiskalnej taką sprzedaż – musi niestety to robić już na stałe. W praktyce przedsiębiorca działający w internecie ma obowiązek wydruku i dostarczenia paragonu do nabywcy.

Kasa fiskalna narzędziem kontroli

Działania MF mają jeden cel: wyeliminowanie nadużyć fiskalnych oraz szarej strefy. Handel internetowy jest dziedziną, która cały czas się rozwija a jednocześnie nie ma tak naprawdę żadnych ram regulujących tą gałąź gospodarki. Kasy fiskalne w pierwotnym pomyśle były dedykowane dla sprzedaży gotówkowej, nie zaś internetowej. MF chce kontrolować rejestrację sprzedaży a także paragonów. Według specjalistów od internetowego handlu istnieje wiele narzędzi monitoringu i kontroli, których nie znajdzie się w tradycyjnym handlu. Wewnętrzne procedury, systemy bilingowe, systemy zarządzania to tylko niektóre z metod. Ewidencjonowanie sprzedaży internetowej to kolejne koszty. Każdy paragon powinien być prawidłowo wydrukowany i dostarczony do odbiorcy.

Ponadto należy przechowywać je przez okres kilku lat, co może być kłopotliwe. Większość postuluje za odejściem od obowiązku ewidencjonowania w kasach fiskalnych sprzedaży. Ewidencja transakcji i odpowiednie zabezpieczenia to optymalna kontrola, jak przekonują e-przedsiębiorcy. Odejście od paragonów oznacza oszczędności i obniżenie kosztów a do tego dąży większość przedsiębiorców. MF powinno wziąć pod uwagę opinię branży i stworzyć nowe efektywne i korzystne rozwiązanie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wydatki za odwołanie z urlopu nie są opodatkowane

Dla wielu urlop to rzecz święta. Wyczekiwany, upragniony i zaplanowany wypoczynek od pracy należy się każdemu. Jednak czasem zdarza się...

Zamknij