Wydatki za odwołanie z urlopu nie są opodatkowane

Dla wielu urlop to rzecz święta. Wyczekiwany, upragniony i zaplanowany wypoczynek od pracy należy się każdemu. Jednak czasem zdarza się tak, że firma jest zmuszona odwołać pracownika z urlopu. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika, w związku z brakiem możliwości odbycia urlopu.

Jakie są to wydatki?

  • koszty związane z wypoczynkiem w kraju lub zagranicą,
  • koszty biletów lotniczych, które nie podlegają zwrotowi,
  • koszty podróży.

Warto pamiętać o tym, że zakup potrzebnych rzeczy na urlop np. namiotu, plecaka nie będzie podlegał pod zwrot kosztów za odwołane wakacje. Jak powinny być udokumentowane te wydatki? Aby pracodawca mógł nam zwrócić koszty powinniśmy :

  • posiadać fakturę za wyjazd, wczasy, wycieczkę,
  • bilety dokumentujące koszty przejazdów,
  • paragony za kupione paliwo,
  • w przypadku zorganizowanej wycieczki- zaświadczenie od organizatora wypoczynku, o braku możliwości zwrotu już zakupionych usług.

Gdy już dochodzi do takiej sytuacji, często jest tak, że z powrotem pracownika wiąże się powrót jego rodziny. Wtedy pracodawca jest zobowiązany do zwrotu wydatków poniesionych przez rodzinę, która ucierpiała z powodu nagłego wezwania jednego z członków.

Zwrócone koszta nie podlegają PIT

W momencie otrzymania rekompensaty za zmarnowany urlop nie musimy się obawiać, czy pieniądze jakie otrzymaliśmy podlegają opodatkowaniu. Nie jest to przysporzenie majątkowe ani przychód ze stosunku pracy czy też świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracownika zatem nie będziemy musieli odprowadzić od niego podatku.

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku, gdy otrzymamy dodatkową rekompensatę za odwołanie z urlopu. Kwota tej rekompensaty może być dodatkiem a może także w wydatny sposób powiększyć nasze dochody. Często są to kwoty przewyższające zwroty kosztów. Jeśli zdarzy się tak, to pracownik ma obowiązek odprowadzić podatek na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 1 ustawa o PIT; t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Przeczytaj poprzedni wpis:
Praktyki studenckie zwolnione z PIT!

Zawodowe praktyki studenckie i świadczenia związane z nimi mogą być zwolnione z obowiązku podatkowego. Kwota, która będzie zwolniona z podatku...

Zamknij