Wzrost należności podatkowych z PIT

Należności podatkowe z PIT, które Ministerstwo Finansów jest zobowiązane wypłacić podatnikom wzrosły o ok. 4,5 miliarda złotych, jak podał resort. Fakt, ten może dziwić ze względu na spadek liczby podatników. Z czego wynika wzrost należności resortu wobec podatników? Jakie są prognozy na najbliższe lata?

Podatników mniej, należności rosną

Jak już wcześniej wspomnieliśmy liczba podatników w stosunku do 2010 r. spadła co wskazywałoby na logiczny spadek wysokości należności podatkowych z tytułu PIT. Jednak prognozy okazały się mylne i w porównaniu do 2010 r. nastąpił wzrost kwoty należnej o ponad 3 miliardy. Z kwoty 43 miliardów 806 milionów złotych w 2010 r. nastąpił wzrost do 47 miliardów 122 milionów złotych w 2011 r. M.Grabowski, wiceminister finansów, poinformował, że prawdopodobną przyczyną wzrostu należności jest wzrost liczby podatników rozliczających się według 19 % stawki podatku. 19 % stawka podatku obejmuje także:

  • działalność gospodarczą,
  • specjalne działy produkcji rolnej

Specjaliści z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową twierdzą, że spadek liczby podatników nie powinien być powodem do niepokoju, w momencie gdy rosną przychody państwa z podatników:

Kluczowe będą dane dotyczące liczby podatników w tym roku. Jeżeli nastąpi kolejny spadek będziemy mogli mówić o trendzie i trzeba będzie się zastanowić nad przyczynami tego zjawiska i jego konsekwencjami”

Przyczyna zmniejszenia liczby podatników

Resort finansów podaje, że zwiększyła się liczba podatników korzystających z 19 % podatku liniowego, z 395 tysięcy do 411 tysięcy. Wraz ze wzrostem tej grupy zwiększyły się także ich dochody 75 miliardów do 82 miliardów.

Rzeczniczka prasowa MF M. Brzoza, stwierdziła, że na spadek liczby podatników rozliczających się według skali podatkowej miało wpływ zmniejszenie się liczby podatników, którzy rozliczają się za pomocą ZUS-u. Liczba 160 tysięcy emerytów i rencistów dość znacząco wpłynęła na ogólną tendencję spadkową liczby podatników. W tym aż 40 tysięcy zdecydowało się uzyskiwać dochody z pracy a nie z emerytury. Tendencja spadkowa, jak przewidują eksperci, będzie się utrzymywać a państwo musi być zatem przygotowane na zwiększenie kwot należności, mimo spadku liczby podatników.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Watch Ring’s (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

Quality: HDTitle : RingsDirector : F. Javier Gutiérrez.Release : 2017-02-01Language : EnglishRuntime : 117 min.Genre : Horror.Synopsis : Rings is...

Zamknij